Powrót

„Gala Orłów” z udziałem niemieckiego partnera

Na uroczystą galę ogłoszenia wyników V edycji konkursu gospodarczego „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2007-2009” skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw z terenu powiatu gnieźnieńskiego, w dniach 14-16 maja, władze powiatu gnieźnieńskiego zaprosiły delegację z zaprzyjaźnionego, partnerskiego powiatu Teltow- Fläming.

Stronę niemiecką reprezentowali:

  • Holger Lademann - wicestarosta pełniący jednocześnie funkcję kierownika decernatu ds. budowy i utrzymania dróg, rolnictwa i ochrony środowiska,
  • Berndt Schütze - kierownik decernatu ds. rolnictwa w powiecie Teltow- Fläming,
  • Herbert Vogler - prezes Agencji Wspierania Gospodarki w powiecie Teltow-Fläming.

Zgodnie z programem wizyty, w pierwszym dniu pobytu w Gnieźnie, niemieccy goście zwiedzili i zapoznali się z dorobkiem trzech firm nominowanych do tytułu „Orła Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości w latach 2007-2009”. Niemieckojęzyczni delegaci poznali kulisy działania i funkcjonowania firm:

  • „Stolarstwo Mikołajczak” w Niechanowie,
  • „Anbud” firma remontowo - budowlana Andrzej Łykowski w Witkowie,
  • Bosh Service - Czerniak w Gnieźnie.

Honory gospodarzy terenu pełnili: Agnieszka Rzempała - Chmielewska - dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju, Agata Białas, odpowiedzialna za współpracę zagraniczną w gnieźnieńskim starostwie oraz Juliusz Trojanowski - wiceprezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. w Gnieźnie (GARG).

Zainteresowanie lokalną przedsiębiorczością strony niemieckiej wynika z faktu podobnych doświadczeń obu stron w dobie kryzysu gospodarczego. Temat ten zdominował również wieczorne spotkanie. Podczas uroczystej kolacji wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego, Dariusz Pilak, wyjaśnił wątpliwości i kwestie związane ze stanem gospodarki naszego powiatu, przedstawił także strategię władz powiatowych mającą na celu przeciwdziałanie recesji gospodarczej.

Kolejny dzień pobytu naszych zagranicznych gości stanowiła wycieczka szlakiem gnieźnieńskich zabytków, a największą atrakcję - przejażdżka ponad 120 - letnią gnieźnieńską kolejką wąskotorową.

Podczas wizyty w Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego wiceprezes Juliusz Trojanowski oprowadził gości po Centrum Obsługi Inwestora, miejscu pierwszego kontaktu zainteresowanych procesem inwestycyjnym w powiecie gnieźnieńskim. Przedstawił zasady działania centrum, które zapewnia profesjonalne doradztwo i wsparcie przedsiębiorcom zainteresowanym inwestycjami bezpośrednimi bądź podejmowaniem wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

Kulminacyjnym punktem wizyty niemieckiej delegacji w naszym powiecie był jej udział w gali wręczenia nagród wyróżnionym firmom - laureatom konkursu „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2007-2009” zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe oraz Cech Rzemiosła i Małej Przedsięborczości w Gnieźnie. Finałowa gala odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Fredry, a muzyczną jej oprawę zapewnił zespół „Rajlender”. Tak jak wszyscy uczestnicy uroczystości, już w części mniej oficjalnej, goście zza Odry świetnie bawili się podczas spektaklu wprawdzie w języku polskim, ale komedia pomyłek, a w takiej konwencji utrzymana jest sztuka „Z rączki do rączki” w reżyserii Tomasza Szymańskiego, ma wymowę międzynarodową, stąd atmosfera dobrej zabawy towarzyszyła zarówno Polakom, jak i Niemcom.

W ostatnim dniu pobytu w Gnieźnie przedstawiciele powiatu Teltow-Fläming wzięli udział w spotkaniu ze starostą gnieźnieńskim, Krzysztofem Ostrowskim, podczas którego omawiano zagadnienia związane z przyszłymi inwestycjami w naszym powiecie.

Agata Białas


22 Maj 2009
 Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości

Promocja najlepszych podmiotów gospodarczych, upowszechnianie pozytywnych wzorców oraz budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki to najważniejsze cele konkursu gospodarczego „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
 Punkt wspierania biznesu

Punkt Wspierania Biznesu działa w strukturach gnieźnieńskiego starostwa powiatowego, w ramach Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

więcej...
 Jak założyć firmę?

Od 01 lipca 2011r., obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy formularz EDG-1.

więcej...
 Instytucje otoczenia biznesu

Instytucje otoczenia biznesu

więcej...
 Baza instytucji!

Wyszukaj instytucję na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
Kalkulator walut
Przelicz:

na


Czas na świecie