Powrót

Finał VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości
W teorii ekonomii przedsiębiorczość definiowana jest jako swoista forma pracy lub jako czwarty (obok pracy, ziemi i kapitału) czynnik produkcji. Główne cechy przedsiębiorców to m.in. umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka.

Właśnie tymi cechami oraz wiedzą teoretyczną musieli się wykazać uczestnicy VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości współorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Gnieźnieńską Agencję Rozwoju Gospodarczego sp. z o. o., Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie oraz Gnieźnieńską Wyższą Szkołę Humanistyczno-Menedżerską „Milenium”.

Oficjalnego otwarcia konkursu, nad którym honorowy patronat sprawował starosta Krzysztof Ostrowski, dokonali prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o. o. Juliusz Trojanowski oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych Dorota Pawłowska.

W konkursie wzięły udział pięcioosobowe reprezentacje uczniów 8 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszej części wszyscy uczestnicy zmierzyli się z pisemnym testem wielokrotnego wyboru oraz zestawem dwóch pytań problemowych. Najlepsza dziesiątka zawodników konkursowych zmagań uzyskała awans do drugiego etapu. Tym razem należało udowodnić wiedzę w drodze ustnej odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością zagadnień z zakresu wiedzy o przedsiębiorczości i wolą walki. Niewątpliwym bodźcem podgrzewającym temperaturę wydarzeń były atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów.

Podczas obrad Jury opracowującego wyniki ostatecznej klasyfikacji z krótką częścią artystyczną wystąpiła młodzież z ZSE-O. Podsumowując wydarzenia konkursowego przedpołudnia, starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski zwrócił się do młodzieży:
Konkurs na temat przedsiębiorczości cieszy się wśród was i waszych opiekunów dużą popularnością, stąd już szósta jego edycja. Świadczy o tym także liczba jego uczestników. Finałowa czterdziestka może mówić o sobie z dumą: mam wiedzę teoretyczną na temat przedsiębiorczości. Właśnie ta cecha decydować będzie miedzy innymi o sukcesie w waszym dorosłym życiu. Dzięki temu łatwiej wam będzie zakładać własne firmy i swobodnie poruszać się po skomplikowanym rynku gospodarczym. Wierzę, że staniecie się właścicielami dobrze prosperujących firm, zapewniając tym samym godny byt swoim rodzinom i … płacąc podatki.

Wypowiedź starosty doprecyzował kanclerz GWSHM „Milenium” Krzysztof Gawrecki, słowami:
Podatki są podstawą funkcjonowania państwa, a w konsekwencji zaspakajania potrzeb jego obywateli. Nie analizujcie jednak podatków w sferze przykrego obowiązku, skoncentrujcie swą uwagę raczej na spodziewanym dochodzie. Pamiętajcie też, że bez podatków, nie ma szans rozwoju na przykład szkolnictwo. Dysponentem podatków pozostają między innymi jednostki samorządu terytorialnego, a celem ich działania jest właśnie zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności, a więc nas wszystkich.

Cenne nagrody laureatom wręczyli starosta Krzysztof Ostrowski, prezes Juliusz Trojanowski, kanclerz Krzysztof Gawrecki oraz współfundator nagrody głównej – Marcin Kukawka, kierownik Ośrodka Szkolenia Kierowców „HigH”.

Indywidualnie triumfowali:

  I miejsce - Adam Pacanowski z I LO (otrzymał indeks „Milenium” oraz bezpłatny kurs prawa jazdy)
  II miejsce - Krzysztof Modrzejewski z II LO (otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny)
  III miejsce - Damian Florek z ZSE-O (otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny).
Wyniki klasyfikacji drużynowej:
  I miejsce - II LO
  II miejsce - I LO
  III miejsce - ZSE-O

Nagrody rzeczowe odebrali również pozostali laureaci finałowej dziesiątki uczestników konkursu, natomiast ich opiekunowie - listy gratulacyjne.12 Luty 2010
 Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości

Promocja najlepszych podmiotów gospodarczych, upowszechnianie pozytywnych wzorców oraz budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki to najważniejsze cele konkursu gospodarczego „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
 Punkt wspierania biznesu

Punkt Wspierania Biznesu działa w strukturach gnieźnieńskiego starostwa powiatowego, w ramach Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

więcej...
 Jak założyć firmę?

Od 01 lipca 2011r., obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy formularz EDG-1.

więcej...
 Instytucje otoczenia biznesu

Instytucje otoczenia biznesu

więcej...
 Baza instytucji!

Wyszukaj instytucję na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
Kalkulator walut
Przelicz:

na


Czas na świecie