Powrót

Tydzień Gospodarki 2011 w Teltow-Fläming


W dniach od 24 do 27 października w Powiecie Teltow-Fläming po raz kolejny odbył się Tydzień Gospodarki.

W tym roku w dorocznych obchodach na zaproszenie Starosty Powiatu Teltow-Fläming Peer Giesecke i Prezesa Struktur und Wirtschaftsförderungsgesellschaft des Landkreises Teltow-Fläming mbH Herberta Voglera, uczestniczyła delegacja z naszego powiatu w osobach Małgorzata Matczak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Radosław Gaca pracownik wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego i Juliusz Trojanowski Prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Nasza delegacja podczas pobytu odwiedziła Centrum edukacyjne dla biotechnologii i chemii Ludwigsfelde (ZAL). ZAL  jest prywatną firmą i jest jedną z największych prywatnych instytucji edukacyjnych w zakresie gospodarki regionu Berlin-Brandenburg. W nowo wybudowanym Centrum Edukacji na 1000 m2  zdobywane będą nie tylko kwalifikacje techniczne i przekwalifikowania specjalistów w dziedzinie chemii i biologii, ale także zarządzania oraz IT, sprzedaży i języków obcych. ZAL  w regionie Parku szkolić będzie przyszłych pracowników. Premier Brandenburgii na otwarciu Centrum ZAL podkreślił, że: "…szkolenia w miejscu pracy to idealny sposób na uczciwe wynagrodzenie, stałe zatrudnienie po zakończeniu kształcenia i szkoleń kwalifikujących młodych profesjonalistów…" 

Po wizycie w Centrum ZAL na terenie Miejskiej Elektrociepłowni Blockheizkraftwerk Städtische Betriebswerke Luckenwalde GmbH odbyła się konferencja w formie dyskusji panelowej dot. odnawialnych źródeł energii i efektywnego jej wykorzystanie, w której uczestniczyła nasza delegacja.

W kolejnym punkcie wizyty nasi przedstawiciele udali się do obiektu przeznaczonego do przetwarzania odpadów Zweckverband Abfallbehandlung Nuthe-Spree (ZAB) w Königs Wusterhausen za pomocą systemu mechaniczno-biologicznej stabilizacji (system MBS). Mając na względzie społeczną odpowiedzialność wobec środowiska i kolejnych pokoleń ZAB jest przyjazny dla środowiska i stanowi alternatywę dla przetwarzania odpadów oraz recyklingu w celu zapobieżenia zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych oraz ogranicza powstawanie gazów cieplarnianych. Dzięki takiemu podejściu, zgodnemu z niemieckim rozporządzeniem o odpadach, po w czerwcu 2005 r. składowiska odpadów komunalnych nie są dozwolone do składowania odpadów nieprzetworzonych. 

Po wizycie w sortowni odpadów ZAB delegacja odwiedziła nieczynne już od 2005 roku wysypisko śmieci w Luckenwalde "Frankenfelder Mountain" zajmujące obszar 20 ha, na którym zgromadzono 2,1 mln m3 odpadów. Obecnie na składowisku zakończony jest etap budowy obiektów melioracyjnych i system odgazowania. Renowacja składowiska polega na uszczelnieniu całego jego obszaru. Z mikrobiologicznego rozkładu odpadów organicznych powstaje gaz. Z jednej tony odpadów w środku jest około 150 m3 do 250 m3 gazu wysypiskowego. Gaz był i jest wykorzystywany do ogrzewania osiedli mieszkaniowych w Luckenwalde. Na przykrytym folią i metrową warstwą ziemi wysypisku posadowione są slolary produkujące energię elektryczną sprzedawaną do ogólnej sieci energetycznej.

Dwudniowy pobyt w Teltow-Fläming zakończyła uroczystość przyznania nagrody w dziedzinie gospodarki za 2011 rok, która obyła się Centrum Parku Biotechnologicznego w Luckenwalde Wizyta, wiedza i materiały zgromadzone podczas pobytu w Powiecie Teltow-Fläming powinny przyczynić się do rozwiązywania podobnych problemów, które również występują na naszym terenie.

02 Listopad 2011
 Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości

Promocja najlepszych podmiotów gospodarczych, upowszechnianie pozytywnych wzorców oraz budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki to najważniejsze cele konkursu gospodarczego „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
 Punkt wspierania biznesu

Punkt Wspierania Biznesu działa w strukturach gnieźnieńskiego starostwa powiatowego, w ramach Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

więcej...
 Jak założyć firmę?

Od 01 lipca 2011r., obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy formularz EDG-1.

więcej...
 Instytucje otoczenia biznesu

Instytucje otoczenia biznesu

więcej...
 Baza instytucji!

Wyszukaj instytucję na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
Kalkulator walut
Przelicz:

na


Czas na świecie