Powrót

Dni Gospodarki w Teltow – Flaeming
Współpraca Powiatu Gnieźnieńskiego z partnerskim powiatem niemieckim z Teltow - Flaeming staje się coraz bardziej intensywna.

Szczególnego znaczenia nabierają sprawy gospodarcze, a przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości, które były tematem rozmów podczas odbywających się w dniach 24 - 26.10.2007 r. Dni Gospodarki w Luckenwalde.

Na zaproszenie prezesa Agencji Rozwoju Gospodarczego (SWFGmbH) z Teltow - Flaeming p. Herberta Voglera, w spotkaniach uczestniczyła delegacja z Powiatu Gnieźnieńskiego z Wicestarostą Gnieźnieńskim Piotrem Gruszczyńskim na czele. Ponadto w składzie delegacji znaleźli się: prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Jarosław Grobelny, Wiceprezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Juliusz Trojanowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie Sylwester Sip oraz Katarzyna Kraska odpowiedzialna za współpracę zagraniczną gnieźnieńskiego Starostwa.

W trakcie pobytu delegacje z Powiatu Gnieźnieńskiego i węgierskiego Jász-Nagykun-Szolnok zwiedziły dwie firmy: Reuter AG oraz SIK - Holz, w których miały możliwość zapoznania się nie tylko z produkcją, ale i z kształceniem zawodowym młodzieży. Po każdej wizycie miała miejsce dyskusja, podczas której goście zadawali pytania dotyczące kształcenia zawodowego celem przeniesienia niemieckich rozwiązań na grunt gnieźnieńskiego powiatu. Omówiono także możliwości kooperacji niemieckich i polskich przedsiębiorstw.

Najważniejszym wydarzeniem Dni Gospodarki było spotkanie wszystkich trzech powiatów w siedzibie Agencji Rozwoju Gospodarczego Teltow - Flaeming (SWFGmbH) podczas którego odbyły się warsztaty nt. kształcenia zawodowego, dokształcania i kształcenia ustawicznego. Każda z delegacji przedstawiła też prezentację multimedialną dotyczącą tych zagadnień. Następnie odbył się panel dyskusyjny, którego efektem jest propozycja przygotowania i przeprowadzenia projektu mającego na celu wymianę kadry zajmującej się kształceniem zawodowym młodzieży.

W trakcie rozmów z niemieckim partnerem wypracowana została także koncepcja wspólnego projektu dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, który polegałby na przeprowadzeniu wzajemnych wizyt studyjnych przedsiębiorców w polskim i niemieckim powiecie. Projekt ma na celu skojarzenie przedsiębiorców, wypracowanie modelu współpracy, wskazanie uwarunkowań i możliwości inwestycyjnych oraz zakładania firm, a także możliwości eksportowych. Projekt planuje się przeprowadzić w przyszłym roku, a na jego zakończenie planowana jest wspólna konferencja podsumowująca.

Delegacja gnieźnieńska, na zakończenie pobytu, brała także udział w gali wręczenia nagród firmom, które zasłużyły się w wyjątkowym kształceniu młodzieży. W trakcie uroczystości w Parku Biotechnologii, istniała także możliwość rozmowy z przedstawicielami firm, które wystawiały tam swoje stoiska.

Dni Gospodarki w Luckenwalde, podczas których omówiono koncepcje wspólnych przedsięwzięć i projektów, bardzo dobrze rokują dalszej, długofalowej współpracy z niemieckim powiatem.

Katarzyna Kraska

30 Październik 2007
 Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości

Promocja najlepszych podmiotów gospodarczych, upowszechnianie pozytywnych wzorców oraz budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki to najważniejsze cele konkursu gospodarczego „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
 Punkt wspierania biznesu

Punkt Wspierania Biznesu działa w strukturach gnieźnieńskiego starostwa powiatowego, w ramach Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

więcej...
 Jak założyć firmę?

Od 01 lipca 2011r., obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy formularz EDG-1.

więcej...
 Instytucje otoczenia biznesu

Instytucje otoczenia biznesu

więcej...
 Baza instytucji!

Wyszukaj instytucję na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
Kalkulator walut
Przelicz:

na


Czas na świecie