2010-02-12
W teorii ekonomii przedsiębiorczość definiowana jest jako swoista forma pracy lub jako czwarty (obok pracy, ziemi i kapitału) czynnik produkcji. Główne cechy przedsiębiorców to m.in. umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka.
Właśnie tymi cechami oraz wiedzą teoretyczną musieli się wykazać uczestnicy VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Przedsiębiorczości współorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Gnieźnieńską Agencję Rozwoju Gospodarczego sp. z o. o., Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie oraz Gnieźnieńską Wyższą Szkołę Humanistyczno-Menedżerską „Milenium”.
Oficjalnego otwarcia konkursu, nad którym honorowy patronat sprawował starosta Krzysztof Ostrowski, dokonali prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o. o. Juliusz Trojanowski oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych Dorota Pawłowska.
W konkursie wzięły udział pięcioosobowe reprezentacje uczniów 8 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszej części wszyscy uczestnicy zmierzyli się z pisemnym testem wielokrotnego wyboru oraz zestawem dwóch pytań problemowych. Najlepsza dziesiątka zawodników konkursowych zmagań uzyskała awans do drugiego etapu. Tym razem należało udowodnić wiedzę w drodze ustnej odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością zagadnień z zakresu wiedzy o przedsiębiorczości i wolą walki. Niewątpliwym bodźcem podgrzewającym temperaturę wydarzeń były atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów.
Podczas obrad Jury opracowującego wyniki ostatecznej klasyfikacji z krótką częścią artystyczną wystąpiła młodzież z ZSE-O. Podsumowując wydarzenia konkursowego przedpołudnia, starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski zwrócił się do młodzieży:
Konkurs na temat przedsiębiorczości cieszy się wśród was i waszych opiekunów dużą popularnością, stąd już szósta jego edycja. Świadczy o tym także liczba jego uczestników. Finałowa czterdziestka może mówić o sobie z dumą: mam wiedzę teoretyczną na temat przedsiębiorczości. Właśnie ta cecha decydować będzie miedzy innymi o sukcesie w waszym dorosłym życiu. Dzięki temu łatwiej wam będzie zakładać własne firmy i swobodnie poruszać się po skomplikowanym rynku gospodarczym. Wierzę, że staniecie się właścicielami dobrze prosperujących firm, zapewniając tym samym godny byt swoim rodzinom i … płacąc podatki.
Wypowiedź starosty doprecyzował kanclerz GWSHM „Milenium” Krzysztof Gawrecki, słowami:
Podatki są podstawą funkcjonowania państwa, a w konsekwencji zaspakajania potrzeb jego obywateli. Nie analizujcie jednak podatków w sferze przykrego obowiązku, skoncentrujcie swą uwagę raczej na spodziewanym dochodzie. Pamiętajcie też, że bez podatków, nie ma szans rozwoju na przykład szkolnictwo. Dysponentem podatków pozostają między innymi jednostki samorządu terytorialnego, a celem ich działania jest właśnie zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności, a więc nas wszystkich.
Cenne nagrody laureatom wręczyli starosta Krzysztof Ostrowski, prezes Juliusz Trojanowski, kanclerz Krzysztof Gawrecki oraz współfundator nagrody głównej – Marcin Kukawka, kierownik Ośrodka Szkolenia Kierowców „HigH”.
Indywidualnie triumfowali:
Wyniki klasyfikacji drużynowej:
Nagrody rzeczowe odebrali również pozostali laureaci finałowej dziesiątki uczestników konkursu, natomiast ich opiekunowie - listy gratulacyjne.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |