Orły poszybowały, czyli 22 firmy nagrodzone w VII edycji konkursu gospodarczego

2013-04-18

Uroczystą galą finałową połączoną z balem laureatów w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie w dniu 13 kwietnia 2013 r. zakończyła się VII edycja konkursu promującego najlepsze lokalne podmioty gospodarcze. 

Patronat nad przedsięwzięciem, którego organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie, sprawowali Starosta Gnieźnieński – Dariusz Pilak oraz Starszy Cechu – Stefan Pokładecki. Sponsorem generalnym konkursu był PKO Bank Polski. 

W tegorocznej edycji konkursu statuetkami Orła Powiatu Gnieźnieńskiego dla przedsiębiorczości za lata 2011 - 2013 zostały nagrodzone 22 firmy, spośród 80 nominowanych podmiotów gospodarczych z terenu powiatu. Wśród laureatów 14 z nich to firmy o charakterze usługowym, 8 - to firmy o profilu produkcyjnym. Laureaci reprezentują następujące branże: gastronomiczno – hotelarska, edukacyjna, usługi rachunkowe, branża telekomunikacyjna, metalowa, budowlana, motoryzacyjna, odzieżowa, meblarska, stolarska, ochrona osób i mienia, rolna oraz szeroko rozumiany handel. 

W sumie nagrodzone firmy zatrudniają niemal 740 osób! Dokładnie połowa, czyli 11 spośród nich, poddało się ocenie konkursowej pierwszy raz w dotychczasowej swojej działalności. Dla sześciu firm był to ponowny udział w konkursie, trzy firmy wystartowały po raz trzeci, i ciekawostka: dwaj tegoroczni laureaci - po raz czwarty. 

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu – poczynając od roku 2001 – zostało zauważonych i nagrodzonych 107 firm. Organizatorzy nagrodzili firmy biorące udział w konkursie 127 razy, w tym w 62 przypadkach najwyższym laurem – statuetką Orła Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości. 

Sobotnią galę poprowadziła para dziennikarzy radiowych: Anna Dzionek i Rafał Muniak. Uroczystość muzycznie uświetnił znany gnieźnieński zespół Coolik na czele z wokalistką Justyną Krówczyńską, uczestniczką znanego programu telewizyjnego „Bitwa na głosy”. Niewątpliwie swego rodzaju atmosferę luzu wprowadzili patroni honorowi konkursu, którzy w wyważony sposób zabawiali zgromadzoną publiczność dowcipami o tematyce biznesowo – finansowej. W gali uczestniczyli również zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego, zarząd Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie, członkowie kapituły konkursu oraz przedstawiciele sponsora generalnego konkursu PKO Banku Polskiego - Wioletta Wysota-Wawrzyniak, Dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego oraz Piotr Kuśnierek, Dyrektor Biura Regionalnego Oddziału Detalicznego w Poznaniu. Gośćmi specjalnym gali byli również Roman Suwik – przedstawiciel biura konkursu Gospodarczo – Samorządowy Hit Regionu, organizowanego od wielu lat na terenie Wielkopolski oraz Senator Piotr Gruszczyński. 

Prezentacja laureatów rozpoczęła się od debiutów gospodarczych. Przychylność kapituły zdobyły trzy nowo powstałe firmy: 

Kolejną kategorią konkursową było mikro przedsiębiorstwo. Pani Agnieszka Przybylska, właścicielka cukierni „JAŚ – MIN” zdobywczyni tytułu Orła w poprzedniej edycji w kategorii debiut gospodarczy, po dwóch latach udowodniła, że życiowa pasja może być źródłem biznesowej satysfakcji. Z kolei drugi laureat w tej kategorii - firma Unirem to firma z ugruntowaną pozycją na rynku w branży metalowej, umiejąca skutecznie pozyskiwać dodatkowe źródła finansowe na swój rozwój i jakość oferowanych usług. 

Zdecydowanie najliczniejszą reprezentację miała kategoria małe przedsiębiorstwo. Statuetki Orła powędrowały do sześciu firm:

W kategorii średnie przedsiębiorstwo kapituła nagrodziła dwie firmy. Oboje tegoroczni laureaci to firmy dobrze znane, o ugruntowanej marce, od dawna funkcjonujące na rynku, bardzo dobrze radzące sobie w różnych warunkach gospodarki wolnorynkowej. Z.P.H.U. "TOM-KIL" to przedsiębiorstwo o szerokim zakresie działalności, skupiające się jednak przede wszystkim na branży hotelowo-gastronomicznej – prowadzeniu hotelu i restauracji „W starej kamienicy”. Równie znanym i cenionym jest drugi laureat w kategorii średnie przedsiębiorstwo - Zakład Wykonawstwa Sieci Energetycznych "ENERGO-TECH". Główny obszar działalności firmy to: wykonawstwo sieci energetycznych, instalatorstwo elektryczne, roboty telekomunikacyjne, pomiary elektroenergetyczne, przewierty sterowane czy usługi sprzętowe. 

Za godną promocję regionu poza granicami kraju kapituła nagrodziła dwóch ambasadorów marki Powiat Gniezno. Mowa oczywiście o kategorii eksporter. Pierwszy z laureatów, firma Planasa Polska sp. z o.o. to niekwestionowany lider w produkcji sadzonek truskawki i szparaga w Polsce, jedna z najlepiej rozpoznawanych firm w rejonie basenu morza śródziemnego. Z kolei firma Complet Chmielewscy spółka jawna zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. Obecnie zakład produkuje meble głównie na rynki zagraniczne, które trafiają do Anglii, Irlandii, Belgii, Holandii, Francji czy Niemiec. 

Szóstą kategorią konkursową był inwestor. Bez inwestycji nie ma mowy o trwałym wzroście gospodarczym. To one poprawiają potencjał ekonomiczny kraju, przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy, dają możliwości rozwoju, wpływają na obniżenie kosztów i otwierają się na nowe rynki zbytu. Kapituła w tegorocznej edycji nagrodziła trzy przedsiębiorstwa za inwestycje dokonane w okresie dwóch ostatnich lat:

W ostatniej kategorii konkursowej innowator kapituła nagrodziła cztery przedsiębiorstwa. Konkurs uzmysłowił, że mamy przedsiębiorstwa, które doskonale radzą sobie z pozyskiwaniem środków unijnych na innowacyjne rozwiązania, potrafią wykorzystać nowoczesne instrumenty poprawiające swoją konkurencyjność na rynku. Laureaci w kategorii Innowator udowodnili, że potrafią wdrażać innowacyjne produkty, usługi i metody zarządzania. Wśród laureatów w kategorii innowator znaleźli się:

Drugi raz w historii konkursu zostały również przyznane Złote Orły Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości. Otrzymali je potrójni laureaci w dotychczasowej historii konkursu (czyli zdobywcy trzech statuetek Orła) w trzech różnych kategoriach. Zdobywcy tego prestiżowego tytułu zakończyli już co prawda swoją przygodę z konkursem, ale za dwa lata, w kolejnej VIII edycji, będą mieli możliwość zasiąść z kapitule, aby tym razem nie być ocenianym a oceniać innych. Ten zaszczytny tytuł zdobyli:

Po ponad dwugodzinnej gali, podczas której były prezentowane spoty filmowe wszystkich laureatów nadszedł czas na wspólne świętowanie podczas balu laureatów. Warto podkreślić, że bal był w całości finansowany przez uczestników konkursu. 

Gołym okiem widać, że z edycji na edycję rośnie marka konkursu Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości. Już teraz wielu laureatów zapowiada swoje zainteresowanie ponownym uczestnictwem w konkursie w kolejnych edycjach. Organizatorzy podejmują ponadto kolejne kroki mające na celu stałe podnoszenie rangi konkursu. Już w 2012 roku zostały podjęte czynności rejestracyjne w Urzędzie Patentowym mające na celu ochronę znaku i nazwy konkursu. Ponadto gnieźnieńskie starostwo zastrzegło domenę www.orzelprzedsiebiorczosci.pl. W najbliższym czasie planuje się stworzenie specjalnej strony internetowej poświęconej samemu konkursowi oraz jego laureatom. 

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
 

Statuetki Orła poszybowały do 22 firm w 7 kategoriach konkursowych

 

 

Sobotnią galę poprowadziła para dziennikarzy radiowych: Anna Dzionek i Rafał Muniak, a uroczystość muzycznie uświetnił znany gnieźnieński zespół Coolik

 

 

Patroni honorowi konkursu Starosta Dariusz Pilak i Cechmistrz Stefan Pokładecki w wyważony sposób zabawiali zgromadzoną publiczność dowcipami o tematyce biznesowo – finansowej

 

 

Sponsorem generalnym konkursu był PKO Bank Polski

 

 

 

W kategorii debiut gospodarczy werdykt kapituły odczytał Juliusz Trojanowski, Prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego a nagrody wręczyli patroni honorowi konkursu Starosta Dariusz Pilak i Cechmistrz Stefan Pokładecki

 

 

Werdykt kapituły w kategorii mikro przedsiębiorstwo przedstawiła Małgorzata Matczak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie a nagrody laureatom wręczyli Alina Kujawska - Matanda członek zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Krzysztof Klesse członek zarządu Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie

 

 

Werdykt kapituły w kategorii małe przedsiębiorstwo przedstawił Dyrektor Banku PKO Bank Polski I oddział w Gnieźnie Zygmunt Pirogowicz. Nagrody wręczyli Michał Powałowski członek zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Zenon Wesołowski członek zarządu Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie

 

 

Agnieszka Rzempała - Chmielewska, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie przedstawiła werdykt kapituły w kategorii średnie przedsiębiorstwo a nagrody wręczyli patroni honorowi konkursu Starosta Dariusz Pilak i Cechmistrz Stefan Pokładecki.

 

 

Eksporterom nagrody wręczyli Alina Kujawska - Matanda członek zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Krzysztof Klesse członek zarządu Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie a werdykt ogłosił Juliusz Trojanowski, Prezes GARG

 

 

Werdykt kapituły w kategorii inwestor przedstawiła Anna Wegner, Kierownik Biura Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie. Nagrody wręczyli Michał Powałowski członek zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Zenon Wesołowski członek zarządu Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie.

 

 

Wojciech Grubczak Dyrektor Banku BPH S.A. oddział w Gnieźnie odczytał werdykt kapituły w kategorii innowator a nagrody wręczyli Starosta Dariusz Pilak i Cechmistrz Stefan Pokładecki

 

 

Złotym laureatom nagrody wręczyli patroni honorowi konkursu Starosta Dariusz Pilak i Cechmistrz Stefan Pokładecki oraz Alina Kujawska – Matanda członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

 

 

Wspólne pamiątkowe zdjęcie, gratulacje od Senatora Piotra Gruszczyńskiego oraz toast i ‘Sto lat’ na cześć laureatów.

 

 

fot. Jerzy Andrzejewski, 
archiwum Starostwa Powiatowego w Gnieźnie 
oraz Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie

Starostwo Powiatowe Gniezno