Wtorek, 06.6.2023

Targi Inwestycyjne „EXPO REAL” Monachium 2010

Targi Inwestycyjne „EXPO REAL” Monachium 2010

W dniach 4-6 października br. Powiat Gnieźnieński wraz z Centrum Obsługi Inwestora przy Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego zaprezentował 23 ofert inwestycyjnych Powiatu Gnieźnieńskiego na stoisku Wielkopolski podczas jednych z wiodących targów EXPO REAL 2010, poświęconych tematyce gospodarczo-inwestycyjnej w Europie, które co roku po Cannes we Francji odbywają się kolejno w Monachium w Niemczech.  

Tegoroczne targi były tym bardziej szczególne nie tylko dla Wielkopolski, ale dla wszystkich polskich wystawców - ponieważ Polska była obok Niemiec jednym z największych udziałowców targów w Monachium. Również po raz pierwszy w tym roku uczestniczyli w niemieckich targach inwestycyjnych: Powiat Gnieźnieński oraz Powiatowe Centrum Obsługi Inwestora wraz z innymi współwystawcami z Wielkopolski. Stąd obecni byli również na stoisku przedstawiciele: Miasta Gniezna, Śremu, Konina, Leszna, Jarocina, Kalisza, Szamotuł, Starego Miasta, Nowego Tomyśla, a także Wielkopolskie Stowarzyszenie Gmin przy Autostradzie A2. Na uwagę zasługuje unikatowe hasło promocyjne nowo zbudowanego stoiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego - "Authentic Great Poland" ("Prawdziwa Wielkopolska"), które przykuwało uwagę potencjalnych inwestorów zaglądających na wielkopolskie stoisko.

Wyjazd do Niemiec był możliwy dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego (www.umww.pl) i zorganizowany został w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Priorytet I Konkurencyjność Przedsiębiorstw, Działanie 1.5 Promocja regionalnej gospodarki, projekt kluczowy "Kompleksowa promocja gospodarki i inwestycji w Wielkopolsce".Wielkopolskie stoisko cieszyło się szczególnym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, a zwłaszcza z Niemiec i Szwajcarii. Na podstawie rozmów prowadzonych z inwestorami, wnioskować można, iż tereny inwestycyjne w Powiecie Gnieźnieńskim cieszą się niezwykłym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na swoją przystępną lokalizację oraz dobre połączenia komunikacyjne tutaj zwłaszcza chodzi o bliskość do Poznańskiego Portu Lotniczego "Ławica" oraz powstającej autostrady A2.

Na szczególna uwagę zasługuje zainteresowanie firmy z Austrii, zajmującej się projektowaniem, budowaniem i administrowaniem parkingów w całej Europie. Z przeprowadzonej rozmowy przez Centrum Obsługi Inwestora (COI) wynikało również zainteresowanie zagadnieniem rozwiązania problemu parkowania w Gnieźnie na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Druga część wspomnianej rozmowy przebiegała w obecności Pana Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, który odwiedził stoisko Wielkopolski. Tym samym zaproszono przedstawicieli austriackiej firmy do odwiedzenia Gniezna, a zarazem zaproponowania konkretnych rozwiązań komunikacyjnych w mieście do wprowadzenia w życie.

Nie tylko inwestorzy zagraniczni zainteresowali się promowanymi przez Powiat Gnieźnieński terenami. Podczas bezpośredniej rozmowy z COI, przedstawiciele dewelopera z Poznania wykazali wzmożone zainteresowanie ofertą znajdującą się na terenie miasta Gniezna tj. terenami Winiary Północ, chcieliby oni ulokować swoje inwestycje na terenie Gniezna.

Oferta inwestycyjna Powiatu Gnieźnieńskiego na targach EXPO REAL 2010 wzbudziła zainteresowanie przedstawiciela spółki zarządzającej Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSE) w naszym kraju. Podczas rozmowy uzgodniono szczegóły, które mogłyby każdy oferowany przez Powiat Gnieźnieński teren inwestycyjny wprowadzić do podstrefy SSE. Omówiono także procedury ułatwiające zakwalifikowanie do strefy nie tylko terenów będących w gestii samorządów, ale także osób prywatnych.

Podczas targów nie zabrakło również prezentacji potencjalnych terenów i ofert nieruchomości przedstawionych w postaci przystępnych makiet. Swoje oferty w szczególności promowały w Monachium poszczególne landy niemieckie, niemniej jednak nie zabrakło również naszych słowiańskich sąsiadów takich jak Czechy i Słowacja a także krajów powstałych po rozpadzie byłej Jugosławii - Bośni i Chorwacji. Tradycyjnie również swoje przebogate stoiska ofertowe i makietowe posiadały: Holandia, Francja, Hiszpania, Rosja, a także Japonia.

drukuj:
udostępnij: