Już niebawem, prawdopodobnie za dwa, trzy lata, atrakcyjność oferty inwestycyjnej powiatu gnieźnieńskiego wzrośnie dzięki nowo wybudowanej drodze ekspresowej S5 łączącej Gniezno z Poznaniem oraz ze Żninem. Oba odcinki drogi na łącznej długości 60 km są ujęte w programie budowy dróg krajowych na lata 2008 – 2012 jako zadania niezbędne do realizacji na EURO 2012.
Wzdłuż nowo projektowanej drogi ekspresowej S5, na terenie gminy Łubowo, znajdują się oferty nieruchomości w pobliżu węzła Fałkowo – 56 ha, węzła Woźniki – 60 ha, węzła Wierzyce – 23 ha oraz w miejscowości Chwałkówko – 3 ha. Zdecydowana większość tych terenów należy do właścicieli prywatnych, a bardzo korzystnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność tych gruntów jest posiadanie przez gminę Łubowo aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego o przeznaczeniu AG dla tych terenów, czyli pod aktywizację gospodarczą.
Prawdopodobnie tereny zlokalizowane wzdłuż drogi S5 znajdujące się na terenie gminy Łubowo zostaną uznane za priorytetowe nieruchomości w bazie ofert Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Na temat innych ofert nieruchomości zlokalizowanych na terenie powiatu można zasięgać informacji w powiatowym Centrum Obsługi Inwestora przy Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o.
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która to jest odpowiedzialna za realizację tych inwestycji:
„(…)
Droga krajowa międzynarodowa nr 5 w kierunku północno – wschodnim od miasta Poznania ma wysoką rangę w skali kraju i Unii Europejskiej ze względu na ujęcie jej w korytarzu transportowym TEN. Mimo, że poza Poznaniem droga nr 5 przebiega przez tereny stosunkowo słabo zurbanizowane i zaludnione, to istnieją bardzo silne uwarunkowania ograniczające jej rozbudowę. W korytarzu drogi znajduje się bardzo wiele dóbr kultury oraz terenów prawnie chronionych. Wschodnia obwodnica Poznania w połączeniu z autostradą A2 i dalej z drogą S-11 stanie się dopełnieniem wyprowadzenia tranzytu samochodów ciężarowych poza miasto. W konsekwencji ulegnie przyśpieszeniu ruch w samym mieście jak i na tranzycie przez pojazdy korzystające z obwodnic. Duże znaczenie ma, także obniżenie emisji spalin i hałasu na terenie Poznania i przez takie miejscowości jak Łubowo, Pobiedziska i Kobylnicę, przez które obecnie przebiega. Natężenie ruchu przy wylocie z miasta wynosi 16898 pojazdów na dobę, a prognozowana na 2020r. wynosić będzie 33733 pojazdów na dobę.
W ramach budowy obwodnicy przewiduje się dwujezdniowe podłączenie miasta prezydenckiego Gniezna do drogi S5 poprzez rozbudowę istniejącej drogi do parametrów drogi dwujezdniowej klasy GP ruchu przyśpieszonego o długości 4,5 km.
Zadanie niezbędne do realizacji na EURO 2012 i ujęte imiennie w poz. 36 Programu budowy dróg krajowych na lata 2008 – 2012.
Podstawowe parametry techniczne:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach:
Realizacja inwestycji:
Podsumowanie:
Istniejąca droga krajowa nr 5 o znaczeniu międzynarodowym na odcinku /Żnin/ granica województwa kujawsko – pomorskiego - Gniezno przebiega przez teren rolniczy, częściowo leśny oraz częściowo zabudowany przez miejscowość Modliszewko, gdzie występuje duże zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz m. Łabiszynek w m. Modliszewko bardzo blisko krawędzi drogi znajduje się szkoła, kościół, oraz część zabudowy mieszkaniowej, a duża konfiguracja terenu ogranicza widoczność na drodze.
Projektowana droga ekspresowa z wyjątkiem początkowego przebiegu przez tereny leśne w okolicy Mielna planowana jest po nowych terenach zasadniczo o użytkowaniu rolniczym. Trasa drogi na znacznej długości stanowi daleką obwodnicę Gniezna. Kończy się na projektowanym węźle ”Woźniki” usytuowanym na obecnej drodze krajowej nr 5. pomiędzy Gnieznem, a Łubowem. W wyniku budowy drogi ekspresowej znacznie ulegnie zmniejszeniu czas podróży pomiędzy Poznaniem, a Bydgoszczą i Gdańskiem.
Zadanie jest imiennie ujęte w poz. 35 Programu budowy dróg krajowych na lata 2008 – 2012 i niezbędne do realizacji na EURO 2012.
Podstawowe parametry techniczne:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach:
Przygotowanie zadania:
Realizacja inwestycji:
Podsumowanie:
(…)”.
Przypomnijmy, Powiat Gnieźnieński wspólnie z Gnieźnieńską Agencją Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. realizuje zadanie pod nazwą Powiatowe Centrum Obsługi Inwestora, które mieści się w siedzibie GARG sp. z o.o. Głównym celem funkcjonowania COI przy GARG Sp. z o.o. jest profesjonalna obsługa inwestorów zewnętrznych skutkująca inwestycjami bezpośrednimi w Powiecie Gnieźnieńskim, tworzeniem nowych miejsc pracy oraz transferem nowych standardów organizacyjnych i technologicznych. COI to miejsce pierwszego kontaktu dla zainteresowanych procesem inwestycyjnym w Powiecie Gnieźnieńskim, w którym zapewnione jest profesjonalne doradztwo i wsparcie dla przedsiębiorców i innych organizacji zainteresowanych inwestycjami bezpośrednimi bądź podejmowaniem wspólnych przedsięwzięć gospodarczych w Powiecie Gnieźnieńskim.
W Wielkopolsce funkcjonują tylko dwa powiatowe centra obsługi inwestora – poza Gnieznem, również w Poznaniu. Na co dzień gnieźnieńskie COI współpracuje z dwoma regionalnymi COI – przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz przy Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski, jak również z Państwową Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie.
Ofertę nieruchomości do Centrum Obsługi Inwestora w Gnieźnie może złożyć każda gmina, każda agencja nieruchomości, każda osoba fizyczna dysponująca ofertą. COI pomaga opracować oferty na tzw. formatkach, wg standardów PAIIZ-owskich, w dwóch językach – polskim i angielskim. COI nie pobiera żadnych opłat za swoją pracę, ponieważ ciężar finansowania tego zadania wzięli „na swoje barki” powiat gnieźnieński i GARG sp. z o..
Wszystkie oferty będące w bazie danych gnieźnieńskiego Centrum Obsługi Inwestora są na bieżąco promowane przez COI i samorząd powiatu gnieźnieńskiego, choćby na odbywających się obecnie XII Międzynarodowych Targach Nieruchomości o Przeznaczeniu Gospodarczym EXPO REAL w Monachium.
Osoby zainteresowane ofertami nieruchomości na terenie powiatu zapraszamy serdecznie do odwiedzenia siedziby Centrum Obsługi Inwestora przy GARG sp. z o.o., ul. Rynek 10/1, tel. 061 426 45 34; e-mail: coi@garg.pl.
Agnieszka Rzempała - Chmielewska